Gå direkt till innehåll
Herr Berntsons Besk

Nyhet

Ikoniska snapsen Herr Berntsons Besk från Snälleröds är tillbaka!

Den ikoniska snapsen Herr Berntsons Besk från Snälleröds är tillbaka!

Inför midsommar 2020 återlanseras den nostalgiska snapsen Snälleröds Herr Berntsons Besk i 50cl-flaska, samma dryck, men nu i en modern och uppfräschad design. Produkten är ekologisk och är den första snapsen som ursprungligen togs fram på Snälleröds Destilleri i Skåne redan på 1800-talet.

Finns i Systembolagets beställningssortiment, artikelnummer: 8431202, pris: 220kr

Relaterade länkar

Ämnen

Kategorier

Kontakter

Relaterat innehåll

  • Snälleröds destilleri lanserar ekologisk Krögarsnaps tillsammans med fem av landets främsta krögare

    Lagom till påsk lanseras Snälleröds ekologiska Krögarsnaps - där fem av Sveriges främsta krögare tagit fram varsin unik ekologisk snaps baserad på personliga smakupplevelser och minnen. Snapsarna kommer att säljas i ett 10-pack á 5cl per flaska och passar bra till det klassiska svenska påskbordet, men även till modernare influenser, för att ta svensk snapstradition ut i världen och in i framtiden.

  • Skånsk klassiker i ny design – perfekt på midsommarbordet

    Midsommar är Sveriges sommarfest och det är då sommaren börjar på riktigt, trots väderprognoser. I samband med en av snaps-säsongens absoluta peakar har Snälleröds re-lanserat sommarens roligaste blandpaket med småflaskor av ekologiska snapsar i ny design. Perfekt att ta med sig och duka upp på midsommarbordet, och att kombinera till midsommarmaten.